Karwia

W pobliżu wsi znajduje się rezerwat Zielone i tak zwany Diabelski Kamień, głaz narzutowy. Rezerwat przyrody chroni również pasmo wydm i stromego, klifowego brzegu.

W okolicach Karwi wart polecenia jest min. kompleks palacowy w Krokowej, groty Mechowskie, latarnia w Rozewiu, Puck. W najblizszym sasiedztwie Karwi jest tylko morze, las i turysci. Na polwyspie jest tak samo, sa tylko wieksze korki i mega tlumy ludzi..Ciekawym urozmaiceniem moze byc rejs po zatoce, niestety, ale statki plywaja tylko z Jastarni/Helu do/z Gdyni/Sopotu,Gdanska.

Na południe od Karwi znajduje się rezerwat florystyczny "Moroszka Bielawskiego Błota". Szczególnie ładnie jest tu jesienią, gdy kwitną rozległe wrzosowiska. Na naturalnym stanowisku spotykać można występującą jedynie w Skandynawii odmianę malin zwaną "moroszką" o jasnych, prawie pomarańczowych owocach, dojrzewających dopiero jesienią.

Ciekawe miejsca

Nadmorski Park Krajobrazowy (kaszb Nadmòrsczi Park Krajòbrazny)

- park krajobrazowy położony w północnej Polsce został utworzony w 1978 roku.

Obejmuje pas wybrzeża od Białogóry po Mierzeję Helską, Zatokę Pucką oraz jej zachodnie wybrzeże.

W Nadmorskim Parku występują wszystkie typy wybrzeża charakterystycznie dla południowego Bałtyku. Charakterystycznym elementem są tu torfowiska w tym najbardziej wysunięte na wschód torfowiska wysokie typu atlantyckiego.Prawie połowa parku jest porośnięta lasem, w szczególności sosnowym. Na Przylądku Rozewie znajduje się rezerwat buków.

Fauna to ptaki takie jak mewy, myszołowy, bataliony. W przybrzeżnych wodach bogactwo glonów, skorupiaków oraz mięczaków. Występuje tu również wiele gatunków ryb: ciernik, płoć, okoń, węgorz. Zatoka Pucka jest jedynym w swoim rodzaju akwenem dla foki szarej. Można ją również oglądać w helskim fokarium.

Kompleks palacowy w Krokowej

w obecnym kształcie w XVIII wieku. Był siedzibą znanego pomorskiego rodu von Krockow, po 1945 roku zlokalizowano tu PGR. Zamek obdudowano i gruntownie wyremontowano w latach diewięćdziesiątych - od tego czasu mieści się tam hotel, do zwiedzania udostępnione jest Muzeum.

Zamek jest otoczony parkiem oraz fosą.

Groty Mechowskie (Grota Mechowska, Jaskinia w Mechowie)

jaskinia sufozyjna, we wsi Mechowo w gminie Puck. Jedyna tego typu w Polsce i w Europie Północnej, osobliwość geologiczna, udostępniona do zwiedzania za opłatą.

Jaskinia powstała w obrębie wzgórza morenowego, wskutek wypłukania piasku spomiędzy scementowanych węglanem wapnia, a przez to odporniejszych na erozję, skał osadowych, w wyniku czego utworzyły się malownicze słupy podtrzymujące sklepienie przy obu wejściach do jaskini. W głąb wzgórza biegnie niski korytarz kilkudziesięciometrowej długości. Występują w nim formy naciekowe: stalaktyty i polewy, częściowo zabarwione na kolor czerwony, dzięki obecności związków żelaza rozpuszczonych w wodzie.

Latarnia Morska Rozewie

latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona na przylądku Rozewie (powiat pucki).

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo, a Latarnią Morską Jastarnia. Latarnia morska Rozewie ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarni polskiego wybrzeża.Latarnia Morska Rozewie położona jest przy ulicy Leona Wzorka 1 w Rozewiu. Jest administrowana przez Urząd Morski w Gdyni i udostępniono ją do zwiedzania. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego.

Rezerwat przyrody Moroszka Bielawskiego Błota

do niedawna niewielki florystyczny rezerwat na Pobrzeżu Kaszubskim (utworzony w 1977 r., o powierzchni 8,40 ha) na obszarze bagiennym Bielawskiego Błota i gminy Krokowa. Rezerwat obejmował fragment nadmorskiego torfowiska wysokiego typu bałtyckiego. Najbliższe miejscowości to Ostrowo i Sławoszyno. Ochronie rezerwatu podlegały głównie stanowiska rzadkiej maliny moroszki Rubus chamaemorus (obecnie gatunek występuje poza granicami dawnego rezerwatu).

Gwiazda Północy

pamiątkowy obelisk leżący w Jastrzębiej Górze, wykonany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, który wyznacza najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Obelisk powstał w 2000 r. po przeprowadzonych pomiarach geodezyjnych.

Rezerwat przyrody Dolina Chłapowska (Wąwóz Chłapowski)

krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 24,83 ha utworzony w 2000 roku, obejmujący podlegający ochronie obszar wąwozu na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Nazywany również "Rudnikiem".

Występują tu stanowiska fauny i flory podlegające ochronie, między innymi: żarnowiec miotlasty, rokitnik zwyczajny, dzwonek okrągłolistny, jałowiec, bażyna czarna, bluszcz pospolity i paprotka zwyczajna.

Półwysep Helski

wąski, a długi na 34km pas piaszczystego lądu oddzielający morze od zatoki. Najwęższe odcinki półwyspu znajdują się już u nasady półwyspu (1km od Władysławowa) i tu można dojść pieszo, aby wskoczyć wprost do Bałtyku albo wypożyczyć zagle i sprawdzić swe siły w płyciznach zatoki Między Władysławowem a Chałupami; (7 km) jest zlokalizowanych 5 pól; ściągają tu głównie amatorzy desek surfingowych, żaglówek, skuterów wodnych ...

Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza

pieszo z Władysławowa dojdziemy tam zaledwie po półgodzinnym spacerze piękną polną drogą wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej Przez cały czas widać strzelistą, neogotycką wieże kościoła, wewnątrz którego jest podnoszony obraz Madonny Tronującej z Dzieciątkiem , po którego podniesieniu, widać rzeźbę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza. Cudowna figura stoi na śródokręciu barokowego żaglowca, podkreślając tym związek Madonny z morzem.

Interesująca też jest mała kapliczka z prawdziwą studzienką (miejsce odnalezienia Figurki) Wspaniałe legendy związane z tą figurką i piękne wnętrze kościoła stwarzają sprzyjającą atmosferę na "wakacje z Bogiem"

PAŁAC w Rzucewie nad zatoką pucką

Pałac w Rzucewie (ok. 30 km od Karwi) - pałac neogotycki z 1845 r., leżący nad Zatoką Pucką. Przypomina średniowieczne zamczysko i jest otoczony pięknym parkiem, w którym znajdziesz niejedno drzewo będące pomnikiem natury. Na południe od niego prowadzi aleja wysadzana wiekowymi lipami, które według legendy sadził sam król Jan III Sobieski . Miejscowość ta od lat jest także miejscem badań archeologicznych. Odkryto tutaj osadę neolityczną ( kultura ceramiki sznurowej). Oryginalność znalezisk pozwoliła na wyodrębnienie z tejże kultury "grupę rzucewską "

PUCK

PUCK to miasto z 1348r, był pierwszym portem Rzeczypospolitej i również miejscem aktu zaślubin z morzem (10 lutego 1920 dokonał tego generał Józef Haller.) Jest to miasteczko o wyraźnym klimacie kaszubskim, z portem jachtowym, w którym odbywają się jachtowym, w którym odbywają się liczne imprezy żeglarskie, molem zakończonym kawiarnią panoramiczną i cennymi zabytkami. Jedną z największych miejscowych atrakcji turystycznych jest coroczna pielgrzymka rybaków z Półwyspu Helskiego do Pucka i wspólne wypłynięcie na Zatokę Pucką, na środku której odprawiana jest msza święta.